Kamerový systém CCTV – cena a nejčastější dotazy
U kamerového systému je cena ovlivněna výběrem technologie (analogové, IP) a výrobcem systému. Průměrná cena za kamerový systém středního rodinného domu (4 kamery a záznamové zařízení) se pohybuje od 5 000Kč za levný systém z Číny s montáží svépomocí, až do 20 000Kč za kvalitní systém s montáží od firmy.
„Cenu kamerového systému na míru vašemu objektu si můžete rychle spočítat na naší online kalkulačce.“
Pokud Vás zajímá konkrétní řešení zabezpečení objektu doporučujeme přejít na příslušnou kategorii:
Nejčastější otázky ohledně Kamerových systémů obecně:
- Jak funguje kamerový systém se záznamem?
- Levný kamerový systém z Alzy s montáží svépomocí, nebo profi řešení od firmy?
- Jaký je rozdíl mezi přehledovým a analytickým kamerovým systémem pro střežení pozemku?
- Má smysl kamerový systém se záznamem připojovat na dohledové centrum?
- Analogový, hybridní, nebo IP kamerový systém?
- Jaké jsou druhy bezpečnostních kamer?
- Na čem se dá ušetřit?
Jak funguje kamerový systém se záznamem?
Typický kamerový systém se záznamem se skládá z jedné nebo více kamer a záznamového zařízení, které slouží pro uložení a zobrazení záznamu. Pokud jde o IP kamerový systém, kamery mohou být se záznamovým zařízením propojeny buď ethernetovým kabelem (UTP,FTP) nebo bezdrátově přes wifi. U analogových nebo hybridních kamerových systémů se kamery propojují s úložištěm koaxiálním kabelem.
Pokud jde o IP kamerový systém, záznamovým zařízením může být buďto speciální síťový videorekordér (NVR), nebo jiné síťové úložiště (NAS, QNAP), případně i SD karta přímo v kameře, nebo obyčejný počítač (který ale musí být stále zapnutý). U analogového kamerového systému lze ukládat pouze na speciální videorekordér (DVR).
Analogový, hybridní, nebo IP kamerový systém?
Kamery dělíme dle technologie na IP, analogové a hybridní. IP kamery běží na nejmodernější technologii, která mimo jiné umožňuje i pokročilou počítačovou analýzu obrazu, kterou náročnější uživatelé považují dnes za standard. Analogová technologie sice bývá oproti IP levnější zhruba o 30%, ale má limity v kvalitě obrazu, která je standardně klidně i čtyřikrát horší než IP. Kompromisním řešením jsou hybridní systémy (např. HDCVI od spol. Dahua, nebo TVI od Hikvisionu), které snoubí nižší pořizovací cenu s vysokou kvalitou obrazu.
Levný kamerový systém z Alzy, nebo profi řešení od firmy?
Na levném kamerovém systému můžete zpočátku skutečně ušetřit peníze, ale počítejte klidně i s o polovinu kratší životností. Investovat také budete muset Váš čas spojený s výběrem a instalací kamerového systému svépomocí a řešením souladu s GDPR a přijdete o analytické funkce.
Další problém je, že volně dostupné kamerové sety nedosahují v klíčových oblastech takových parametrů, jako profi kamerový systém od výrobců jako je Axis, Avigilon, Hikvision, nebo Dahua. U kvalitních bezpečnostních kamer s montáží od firmy máte jistotu, že systém je správně navržen, čili že:
- Noční vidění – na potřebnou vzdálenost opravdu uvidíte i v noci a ne pouze uprostřed záběru
- Rozlišení – budete schopni skutečně identifikovat osobu v záběru i na maximální potřebnou vzdálenost
- Správné objektivy kamer – pro kamerový systém bez slepých míst a mrtvých úhlů
- GDPR – kamerový systém od kvalitní firmy bude v souladu se zákonem se zpracovanou veškerou dokumentací
- Délka záznamu – s profi kompresními kodeky dosáhnete při stejné kapacitě úložiště klidně i trojnásobné délky záznamu
- Bezpečnostní kamery budou fungovat i v zimě
- Profi NVR rekordéry s alarmovými výstupy lze integrovat i do zabezpečovacího systému k účinné ochraně pozemku
„Trendem jsou dnes kamerové systémy, které umí nejen nahrávat, ale i aktivně střežit pozemek klienta a vyvolávat alarm bez falešných poplachů, takové ale laik nekoupí ani nenainstaluje“
Funkční algoritmy pro detekci osob a vozidel jsou totiž výsadou pouze renomovaných světových výrobců, kteří své systémy prodávají výhradně certifikovaným montážním firmám skrze velkoobchodní distributory. Má to svou logiku – kalibrace kamer, konfigurace analýz, nastavení alarmových maker a integrace do zabezpečovacích a jiných systémů třetích stran vyžaduje znalosti a zkušenosti.
Jaký je rozdíl mezi přehledovým a analytickým kamerovým systémem pro střežení pozemku?
Přehledový kamerový systém slouží pouze k přehledu a nahrávání záznamu o dění na objektu. Pokud nebudete zrovna sedět u kamer a na objektu se aktuálně bude dít něco, co byste chtěli hned vědět, na situaci nikdy nebudete moci okamžitě reagovat, protože se to dozvíte až ze záznamu.
Aktivní (analytický) kamerový systém nejen nahraje záznam, ale umí i v reálném čase upozorňovat, že se na místě děje něco co by nemělo a spouštět návazné procesy. Situace neustále vyhodnocují algoritmy analýzy obrazu na základě uživatelem definovaných pravidel.
„Práce v reálném čase mění celou funkci kamerového systému, protože umožnuje na situace okamžitě a automatizovaně reagovat.“
Nejčastěji analytické kamerové systémy integrujeme tak, aby dokázaly:
- komunikovat s lidmi v obraze skrze online reproduktor a mikrofon
- spustit alarm zabezpečovacích systémů (dle jejich zajištění a odjištění)
- rozsvítit světla
- zvednout závoru
- poslat email
- zastavit montážní linku
- a mnoho dalšího
Má smysl kamerový systém se záznamem připojovat na dohledové centrum?
Pokud máte máte pouze přehledový kamerový systém se záznamem, smysl to nemá. Pokud však chcete účinně zabezpečit i svůj pozemek a zvažujete analytický kamerový systém, vyplatí se připojení na dohledové centrum jednoznačně – reakce na narušení přijde v řádech několika vteřin a operátoři odfiltrují všechny falešné poplachy.
Každou situaci, kterou počítač vyhodnotí jako podezřelou, nejdříve prověří člověk na všech kamerách a poplach se sirénou na místě bude vyhlásí manuálně pouze v případě, že se něco děje. Ani počítač řízený umělou inteligencí není dokonalý – občas si člověka splete i s kočkou, ptákem, ve větru se hýbající větví stromu apod. Množství falešných poplachů je tedy přímo úměrné pohybu zvířat i množství vegetace na pozemku a povětrnostním vlivům.
Standardně analytický kamerový systém pro ochranu pozemku doplňujeme o online reproduktory, které jsou na dohledové centrum také napojeny.
„Systém upozorní na narušitele pozemku, operátor jej ihned vidí a skrze reproduktor okamžitě odstraší – jako by tam byl strážný“
Ani služba pultu centralizované ochrany – PCO, která na prověření poplachu musí na místo vyslat zásahovou jednotku s dojezdem v řádu desítek minut, nezjistí, jestli jde o poplach falešný nebo reálný dříve, než na místo někdo dorazí, výjezdy na falešné poplachy stojí peníze.
Jaké jsou druhy bezpečnostních kamer?
Kromě dělení podle technologie, rozlišujeme i kamery na fixní a otočné (tzv. PTZ kamery, s optickým zoomem), podle typu objektivu na fixní a varifokální (s optickým zoomem -přiblížením) dále také dle provedení:
- bullet (vhodné pro sledování dlouhých vzdáleností, montáž na zeď)
- dome (kopulovité, širší úhel záběru, montáž na zeď nebo stěnu)
- hemisferické (180° záběr, stropní kamera, většinou pro vnitřní použití)
- fish-eye (360° stropní kamera, většinou pro vnitřní použití)
Kamery s nočním viděním (IR – infrapřísvit) jsou dnes již standardem u všech typů kamer kromě hemisferických a fish- eye.
"Navrhnu vám efektivní bezpečnostní řešení s ohledem na váš rozpočet."
Jan Sedláček
bezpečnostní architekt
email: sedlacek@pro-security.cz
telefon: +420 602 210 719