Perimetrický zabezpečovací systém má detektory vždy vně objektu a poskytuje nespornou výhodu v tom, že hlásí poplach už při neoprávněném vstupu na pozemek, nebo při přiblížení k domu.
„Zloděj se tedy přes okno ani nepodívá do vašeho obýváku, jak velkou máte televizi. Poplach jej odstraší dřív, než se k domu přiblíží a vám nevznikne žádná škoda.“
Perimetrický zabezpečovací systém doporučujeme všem, kteří chtějí co nejlépe zabezpečit veškerý svůj majetek – tedy i ten na zahradě.
Akordeon: Více o: Perimetrický zabezpečovací systém – druhy, výhody a nevýhody, cena.
Z pohledu možností zabezpečení rodinných domů bylo použití perimetrických zabezpečovacích systémů donedávna limitováno softwarově (chytrostí umělé inteligence) a také cenovou dostupností potřebného hadwaru.
Například cena termálních bezpečnostních kamer nedávno výrazně klesla hlavně díky skokovému nárustu poptávky v důsledku pandemie CoViD-19. V roce 2020 začíná éra dokonalého perimetrického zabezpečení
Pokud doma máte vzácné obrazy, venku zahradní nábytek na míru z masivu a robotickou sekačku za 100 000kč, nebo vám je zkrátka nepříjemná pouhá představa, že se někdo cizí může nerušeně procházet po zahradě a koukat vám přes okna do domu, aniž by systém reagoval, určitě bychom vám zabezpečení perimetru doporučili.
Druhy perimetrických zabezpečovacích systémů podle typů detektorů
- Konvenční perimetrické zabezpečovací systémy
- Videoanalytické perimetrické systémy
Konvenční perimetrické zabezpečovací systémy
se skládají z detektorů typu PIR pohybových detektorů (pasivní infračervené záření – pouze vysílač), PIR+MW kombinovaných pohybových čidel (pasivní infrečervené a mikrovilnné záření), IR infrazávor a infrabariér (aktivní infračervené – vysílač i příjmač s infračervenými paprsky), nebo plotových systémů.
Výhody konvenčních perimetrických systémů:
- o trochu nižší pořizovací cena základních perimetrických detektorů
Nevýhody konvenčních perimetrických systémů:
- vyšší procento falešných poplachů u pozemků, kde je v detekční zóně hodně vegetace (stromy, keře, vysoká tráva), nebo kde volně pobíhají větší zvířata (z pravidla psy nad 35kg, ovce, krávy, koně)
- stejně jako klasické zabezpečovací systémy bez doplnění alespoň o základní kamerový systém, nemají možnost vzdáleného vizuálního ověření poplachu
- náchylné na špatné počasí – nedetekují skrze hustou mlhu a v silnějším dešti nebo vánici klesá efektivita detekce a zvyšují se falešné poplachy
Videoanalytické perimetrické systémy – 100% detekce s video ověřením a bez falešných poplachů
Jsou to v podstatě kamerové systémy složené z termálních, bispektrálních, nebo klasických IP kamer, které mohou být doplněné o jednu nebo více dálkově otočných kamer a IP reproduktorem. Kamery detekují poplach na základě video analýzy událostí v záběru a na rozdíl od klasických detektorů na nich lze vzdáleně reálnost poplachu okamžitě ověřit, ještě před zbytečným vysláním zásahové jednotky, což výrazně šetří náklady klienta.
Pro 100% využití mobilní aplikace klientem je ideální použití i alespoň jedné otočné kamery s funkcí autotracking. Tato kamera se na základě detekce člověka na jiné statické kameře otočí na správné místo a pokud je tam člověk, označí ho a nadále se s ním pohybuje automaticky, pošle vám notifikaci a vy vše sledujete v reálném čase na telefonu.
Pokud kamery navíc připojíte na dohledové centrum, může operátor po ověření reálného poplachu na pachatele skrze IP reproduktor okamžitě začít mluvit („ty v té černé bundě, opusť prostor!“) což, dle našich statistik, odstraší 100% pachatelů, na rozdíl od houkající sirény.
Tento typ systému na bázi termálních kamer v kombinaci se speciálními permetrickými radary, využíváme u námi vyvinuté mobilní kamerové věže PRO GUARD pro flexibilní zabezpečení jakéhokoliv perimetru, které nahrazuje fyzickou ostrahu. Funguje velmi spolehlivě za každého počasí a přitom bez falešných poplachů.
Termální IP kamery – spolehlivá detekce i se základní analýzou
Ideální je použití termálních kamer, které i s využitím již zabudované základní analýzy zvyšují spolehlivost detekce a eliminují falešné poplachy na nulu, a to při jakémkoliv počasí.
Cena nejlevnější termální kamery (za to plně dostačující pro detekci na kratší vzdálenost) pro perimetrickou ochranu začíná na 15 000 bez DPH. Při minimální konfiguraci se rodinný dům nebo menší firemní objekt o půdorysu s hranou do 13m se dá zabezpečit systémem pouze dvou termálních kamer.
Výhody termálních kamer:
- V kombinaci naučením scény pomocí umělé inteligence neuronové sítě dohledového centra se jedná jednoznačně o nejlepší technologii zabezpečení perimetru, která už nezestárne.
- Spolehlivě funguje i bez připojení na dohledové centrum
- 99,9% detekce osob a automobilů pomocí již zabudované analýzy v kamerách
- Bez falešných poplachů
- Mobilní aplikace s notifikacemi pro váš dokonalý přehled a
- Okamžitá verifikace poplachů šetří náklady na zbytečné výjezdy zásahovou jednotkou.
- Zcela imunní vůči špatnému počasí
- Můžete 24/7 monitorovat úniky tepla vašeho domu. Nastavíte maximální přípustnou hodnotu pro stěny a okna a pokud bude vyšší, systém vás upozorní a lehce lokalizuje místo úniku.
Nevýhody termálních kamer:
- Vysoká pořizovací cena
Klasické IP kamery je potřeba dovybavit vyspělou umělou inteligencí
Většina našich klientů ale volí na pořízení významně levnější řešení s použitím normálních IP kamer, které lze koupit za pouhých 30% ceny termálních kamer. Při použití klasických (resp. netermálních) kamer je potřeba sáhnout po modelu s vyšším rozlišením (min. 4Mpx), ovšem ani tak videoanalýza zabudovaná v kameře nestačí.
Pro spolehlivou detekci reálných a eliminaci falešných poplachů se na klasické kamery musí nasadit skutečně vyspělá, umělá inteligence na bázi neuronových sítí, která se za pár desítek hodin snímané scény dokonale naučí. Kameru již vybavenou tímto druhem inteligence koupit nelze, vzhledem k potřebě masivního výpočetního výkonu.
Takto vyspělou umělou inteligenci lze na kamery nasadit vzdáleně ze serveru chytrého dohledového centra, kterým v ČR disponuje pouze hrstka největších bezpečnostních agentur, včetně PRO SECURITY.
Kamera do serveru dohledového centra posílá pouze obraz, který je na pozadí neustále analyzován. Teprve pokud systém vyhodnotí, že na některé z kamer došlo k poplachu, rozezní na místě sirénu a zobrazí záběry z dotyčných kamer operátorovi, který rozhodne co dál.
Výhody klasických IP kamer:
- Nízká pořizovací cena
- Vysoké rozlišení obrazu
- Širší úhel detekce
- S vyspělou inteligencí chytrého dohledového centra poskytují 99% přesnost detekce a 0,5% falešných poplachů
- Z dohledového centra jsou poplachy okamžitě verifikovány
Nevýhody klasických IP kamer:
- Připojení kamer na dohledové centrum něco stojí. Měsíčně stojí připojení jedné kamery řádově nižší stokoruny.
Členění perimetrických systémů podle aplikace
- Blízký perimetr – detektory snímají obvod domu, resp. prostor do 2m od stěny objektu
- Vzdálený perimetr – detektory snímají obvod pozemku, např. plot, přičemž pozemek nemusí být oplocen vůbec
- Celkový perimetr – detektory snímají celý pozemek od hranice až k objektu.
Perimetrický systém a jeho cena
Na pořízení perimetrický zabezpečovací systém většinou vychází zhruba dvakrát dráž, než klasické plášťové a prostorové systémy, ale s každým pokusem o vloupání se začíná vyplácet. Ušetříte totiž za škody, které vám zloděj napáchá na plášti budovy, byť by ho následně alarm vystrašil a nic si neodnesl.
Perimetrický systém, se dá různě kombinovat s klasickým vnitřním zabezpečovacím systémem a jejich integrace není finančně náročná. Existují tedy dvě varianty:
- Můžete tedy na perimetrický systém pohlížet jako na nadstavbu (další vrstvu zabezpečení) objektu, který máte vnitřně zabezpečený a zkombinovat oba systémy dohromady, nebo
- Můžete ušetřit jako řada našich klientů a můžete zabezpečit pouze perimetr, s tím, že vnitřní zabezpečení již nebudete potřebovat, nebo jej omezíte pouze na ústřednu, ovládací panel, detektory zaplavení a požáru, případně pouze na autonomní detektory kouře a zaplavení.
Při kalkulaci ceny se při aplikaci blízkého a vzdáleného perimetrického řešení vychází z ceny za metr obvodu střeženého objektu, nebo pozemku a také jeho tvaru. Platí že čím méně pravidelný tvar, tím dražší řešení. Nejdražší samozřejmě je celkové zabezpečení perimetru. Kalkulace pro vaši představu je orientační.
Modelový příklad: Čtvercový dům s půdorysem o hraně do 12m na obdélníkovém pozemku 24x36m.
Cena zabezpečení 2m od obvodu objektu – nejlevnější varianta
- Konvenční zabezpečovací systém: 4x Záclonové PIR+MW, ústředna, siréna, klávesnice = cena celkem 35000kč
- Kamerový perimetrický systém (dvě varianty):
- 2x Termální kamera, NVR, siréna = cena celkem 36000kč
- 2x Normální IP kamera, NVR, siréna = cena celkem 18000kč
Cena zabezpečení obvodu pozemku – střední cesta
- Konvenční perimetrický zabezpečovací systém bez zvířat na pozemku: 2x IR bariéra 20m, 2x IR bariéra 30m, montážní sloupky, ústředna, siréna, klávesnice = cena celkem 26000kč
- Konvenční perimetrický zabezpečovací systém se zvířaty na pozemku: 2x PIR+MW detektor záclona 20m, 2x PIR + MW detektor záclona 30m, montážní sloupky, ústředna, siréna, klávesnice = cena celkem 30000kč
- Kamerový perimetrický systém (zvířata nevadí) dvě varianty:
- 4x Termální kamera, NVR, siréna = cena celkem 79 000kč
- 4x Normální IP kamera, NVR, siréna = cena celkem 29 000kč
Cena zabezpečení celého pozemku – nejdražší varianta
- Konvenční perimetrický zabezpečovací systém bez zvířat na pozemku: 2x IR bariéra 20m, 2x IR bariéra 30m, montážní sloupky, ústředna, siréna, klávesnice = celkem 35000kč
- Konvenční perimetrický zabezpečovací systém se zvířaty na pozemku: 8x PIR+MW detektor vějíř 20m, 2x PIR + MW detektor záclona 30m, montážní sloupky, ústředna, siréna, klávesnice = celkem 45000kč
- Kamerový perimetrický systém (zvířata nevadí):
- 5x Termální kamera, NVR, siréna = celkem 90 000kč
- 5x Normální IP kamera, NVR, siréna = cena celkem 35 000kč